Jeżeli czasami odwiedzasz małe kawiarnie, to z pewnością widziałeś nieraz charakterystyczne, szklane naczynie, które swoim kształtem przypomina klepsydrę. W miejscu zwężenia zwykle znajduje się drewniany element ze skórzanym paskiem. Ten przedmiot to chemex – prosty w obsłudze, poręczny i praktyczny. Barista może przygotować w nim dla Ciebie kawę przelewową. Możesz również korzystać z niego w domu i zatracić się codziennym rytuale przygotowywania naparu. Sprawdź, co jest potrzebne i jak wygląda parzenie kawy w chemexie!
Chemex - co to jest
Chemex zaparzacz to proste w swojej konstrukcji, szklane naczynie, którego działanie jest podobne do działania ekspresu przelewowego. Kształtem przypomina stożek zakończony kolbą. W górnej części umieszcza się papierowy filtr, do którego wsypuje się zmielone ziarna kawy. Po zalaniu ich wodą kawa spływa do dolnej części naczynia w postaci gorącego, klarownego, pozbawionego fusów napoju.
Urządzenie wynalazł w 1941 roku niemiecki chemik Peter Schlumbohm, a do dziś jest produkowane przez firmę Chemex Corporation. Inspiracją do stworzenia naczynia był sprzęt chemiczny – w tym kolba stożkowa. Schlumbohma fascynowała również sztuka użytkowa. W 1939 roku w Nowym Jorku założył markę Chemex Corporation. Według prawa, które wtedy obowiązywało, w firmie 2/3 udziałów musiało należeć do Amerykanów, dlatego w spółce znalazło się dwóch obywateli USA. Początkowo szklane chemexy były tworzone manufakturowo, ręcznie, ale szybko rosnąca popularność przerosła możliwości produkcyjne. Z czasem Schlumbohm udoskonalił swój projekt, dodając drewniany kołnierz, który jest nie tylko ozdobą, ale także chroni dłonie przed poparzeniem podczas nalewania. Pojawił się niewielki dziubek, który ułatwia przelanie kawy do kubka lub filiżanki.
W 1958 roku Illinois Institute of Technology uznał Chemex za „jeden z najlepiej zaprojektowanych produktów czasów współczesnych”, a później trafił on do muzeum sztuki użytkowej Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Obecnie zaparzacz Chemex przeżywa prawdziwy renesans. Alternatywne metody parzenia kawy pokochało wiele osób. Pozwalają wydobyć z kawy speciality to, co najlepsze!
Kawa z chemexa - jak smakuje
Wiele osób myśli, że kawa z chemexu smakuje tak samo, jak z ekspresu przelewowego. Jest jednak delikatniejsza w smaku, za sprawą grubszych filtrów. Nie pochłaniają zapachów i nie przepuszczają osadów, a także usuwają z kawy większość olejków. Dzięki wykorzystaniu procesu infuzji spadających kropel powstaje wyjątkowy w smaku napar, który wydobywa wszystkie nuty i aromaty. Ważne, by kawa, którą wsypujesz, była była w miarę niedawno palona, najlepiej nie dawniej niż 4 miesiące i świeżo zmielona przed parzeniem.
Jak zaparzyć kawę w chemexie?
Do zaparzenia kawy w chemexie potrzebujesz:
- Dobrej jakości, zmielonych ziaren na średnio-grubo – wielkością powinny przypominać gruby piasek lub kryształy soli.
- Filtra papierowego, który pasuje do wielkości lejka,
- Gorącej wody – około 90-95 stopni.
Włóż filtr do lejka i zwilż go wrzątkiem. Poczekaj, aż woda spłynie do naczynia i wylej ją. Dzięki temu unikniesz papierowego posmaku w kawie. Wsyp ziarna i powoli, cienkim strumieniem wlej wodę okrężnymi ruchami, tak by były delikatnie przykryte. Woda powinna przykryć kawę w filtrze.. Odczekaj ok pół minuty, aż napar przeleci do dolnej części naczynia, i powtarzaj czynność, aż przygotujesz tyle kawy, ile potrzebujesz. Do zaparzenia sześciu filiżanek kawy potrzeba około 750 ml wody i 50 g ziaren.
Wiele osób zastanawia się, przygotowując chemex, ile kawy będzie im potrzebne. Przyjmuje się, że do zaparzenia wystarczy 6 gram na 100 ml kawy. Wiele zależy jednak od stopnia palenia – najlepiej sprawdzi się jasny i średni. Chemex jest takim naczyniem, z którym możesz śmiało eksperymentować. Zwiększaj lub zmniejszaj proporcje, dopasuj stopień zmielenia do swoich indywidualnych preferencji. Dzięki temu kawa za każdym razem wyjdzie nieco inna w smaku, a Ty możesz testować ją na różne sposoby. W sklepach znajdziesz chemex o różnych pojemnościach, w którym przygotujesz od 3 do nawet 10 filiżanek kawy. Większość zaparzaczy jest uniwersalna, ale podczas wyboru filtrów trzeba zwrócić uwagę na ich średnicę.
Jaka kawa do chemexa będzie odpowiednia?
Kawa do chemexa powinna być przede wszystkim zgodna z Twoimi upodobaniami. Postaw na produkty z segmentu speciality. Unikaj zmielonej kawy dostępnej w supermarketach. Jej jakość nie pozwoli Ci cieszyć się smakiem doskonałego naparu, a uniwersalny stopień zmielenia nie pozwoli jej prawidłowo zaparzyć (jest mielona zdecydowanie zbyt drobno). Polecamy kawy ziarniste, ale wtedy warto zainwestować w dobrej jakości młynek żarnowy (ręczny lub automatyczny) i postawić na wysokiej klasy świeżo palone ziarna. W naszym sklepie znajdziesz całą kategorię dedykowaną alternatywnym metodom parzenia w małych lub dużych opakowaniach. Pojemności 200-250g świetnie sprawdzą się do przetestowania. Z kolei większe to idealne uzupełnienie zapasów. Oferujemy całe bogactwo smaków i aromatów, które przeniosą Cię w różne zakątki świata. Kolumbia, Peru a może Brazylia? Znajdziesz tutaj wyjątkowe połączenia – owoców, czekolad i kwiatów, które przyjemnie łączą się w jeden napar.
Wiesz już, czym jest chemex – kawa, jak parzyć i co będzie Ci potrzebne. Wszystkie niezbędne akcesoria zamówisz wygodnie w naszym sklepie. Postaw na jakościowe rozwiązania i daj się porwać alternatywnym metodom parzenia. Wybierz się w pełną niepowtarzalnych aromatów podróż i spraw, by przygotowanie kawy było czymś wyjątkowym.