Od jakiegoś czasu w kawiarniach, szczególnie tych serwujących kawy speciality, w menu znalazła się cascara. Dla niektórych to alternatywa dla klasycznej, czarnej kawy, dla innych doskonała baza do tworzenia ciekawych napojów. Sprawdź, czym wyróżnia się cascara, jak smakuje i jak ją pić, by najlepiej smakowała.
Cascara - kawa, herbata, czym właściwie jest?
Cascara to pozbawione pestek, suszone owoce kawowca, które można zaparzyć tak samo, jak kawę lub herbatę. W kontakcie z wodą rozwija się i oddaje cały aromat naparu. Kawowce, jak rośliny ciepłolubne, rosną głównie w Afryce, Ameryce Południowej oraz Azji. Owoce dojrzewają przez 9-11 miesięcy, a tuż przed zbiorem przybierają ciemnoczerwoną barwę. Nasiona, które są w ich wnętrzu to kawa. By ją pozyskać, trzeba oddzielić skórkę i miąższ. Powstałe produkty można wykorzystać jako kompost, wyrzucić lub wysuszyć na słońcu – tak właśnie powstaje cascara. Dużą popularnością cieszy się w Jemenie, Boliwii i Etiopii (pod nazwą Qishr). Spożywa się ją głównie podczas spotkań towarzyskich, po posiłkach. Jej podanie to wyraz gościnności. Tradycyjnie podaje się ją z dodatkiem imbiru, gałki muszkatołowej i cynamonu.
Cascara w smaku jest delikatnie kwaśna i wyraźnie wyczuwalne są nuty owocowe. Dominuje posmak śliwki i wiśni, delikatnie przebijają się czerwone porzeczki, jabłka, suszone morele, hibiskus, bez, dzika róża i miód. Smak nieco różni się w zależności od czasu parzenia i samego suszu.
Czy cascara ma kofeinę?
Cascara ma delikatne właściwości pobudzające. Zawiera niewielką ilość kofeiny, ok. 110 mg/l. Dla porównania, filiżanka espresso ma około 65 mg kofeiny, a kawa przelewowa (125 ml), około 50-80 mg. Wiele zależy od:
- Rodzaju ziarna – arabica ma jej mniej niż robusta,
- Stopnia wypalenia ziaren – jasno palone mają większą zawartość substancji, te średnio i ciemnopalone nieco tracą swoją „moc”,
- Formy przygotowania kawy – espresso będzie mniej „kofeinowe” niż tradycyjnie zaparzona kawa typu zalewajka. Z kolei cappuccino czy latte, dzięki obecności mleka i najczęściej jednego espresso, będą miały taką samą zawartość kofeiny, co shot espresso,
- Ilości – im więcej kawy zaparzysz, tym więcej kofeiny spożyjesz w jednym kubku.
Cascara - właściwości oraz sposoby parzenia
Cascarę można przygotować zarówno na zimno, jak i na ciepło. Można ją pić jako alternatywę dla kawy czy herbaty. Latem świetnie smakuje jako baza do lemoniady. Można ją połączyć z cytrusami, lodem, rozmarynem czy lawendą.
Cascara jak parzyć na gorąco?
Parzenie cascary na ciepło wygląda podobnie, jak przygotowywanie herbaty – wystarczy gorąca woda, ulubiony kubek i zaparzacz lub dzbanek ze specjalnym koszyczkiem na susz. Wystarczy odmierzyć od 5 do 8 gramów suszu na 100-200 ml wody, w zależności od mocy naparu, jaką chcesz uzyskać. Temperatura powinna oscylować wokół 90-95 stopni. Pozostaw cascarę do zaparzenia – wystarczy jej od 5 do 8 minut – tutaj również warto poeksperymentować i próbować, jaki napar najlepiej trafia w Twój gust. Parzenie możesz powtórzyć dwukrotnie z tej samej porcji suszu. Przyda się zaparzacz do herbaty lub French Press. Dzięki tym akcesoriom sprawnie i szybko przygotujesz napar. Duża ilość wolnej przestrzeni pozwala się suszowi odpowiednio rozwinąć, a po przelaniu napoju do kubka możesz przeprowadzić ponowne parzenie. Za drugim razem napój będzie mniej słodki. Cascarę można przygotować również w aeropressie – użyj około 12 gramów suszu. Taka cascara na gorąco doskonale smakuje jesienią i zimą. Możesz dodać do niej przyprawy korzenne - kardamon, laskę cynamonu, goździki, świeży imbir i anyż gwiaździsty. Jeżeli lubisz cytrusy, to plaster pomarańczy, cytryny lub limonki będzie świetnym pomysłem!
Cascara na zimno – jak ją przygotować?
Cascarę, podobnie jak kawę, można przygotować metodą macerowania, czyli cold brew. Wystarczy butelka lub słoik, który można zamknąć, zimna woda i susz. Na litr wody wsyp 60 gramów cascary, a następnie zalej wodą, zakręć naczynie i włóż do lodówki na minimum 12 godzin. Po wyjęciu z lodówki przelej napar przez sitko, żeby otrzymać klarowny napój. Podawaj ją w szklankach z lodem. Możesz dodać limonkę, cytrynę lub pomarańczę. Tak przygotowaną cascarę możesz trzymać w lodówce przez dwa dni.
Właściwości
Picie cascary nie tylko pozwala zredukować ilość przyswajanej dziennie kofeiny, ale także korzystnie wpływa na cały organizm. Dzięki obecności przeciwutleniaczy, przeciwdziała nowotworom, a także zmniejsza ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych. Wspomaga procesy trawienne, przyspiesza gojenie się uszkodzonej błony śluzowej żołądka, a także usuwanie toksyn z organizmu. Wykazuje właściwości przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, a także pomaga regulować poziom cholesterolu we krwi.
Jaką cascarę wybrać?
Nie każda odmiana cascary przypadnie Ci do gustu, dlatego w naszym sklepie zadbaliśmy o różnorodność smaków. Znajdziesz tutaj też nuty owocowe – zielone jabłko, melon, mirabelki czy wigilijny mix. O słodki posmak zadbają miód, suszona żurawina czy melasa. Warto poeksperymentować i spróbować różnych odmian. W naszym sklepie możesz zamówić cascarę w opakowaniach po 200-250 gramów – to idealna opcja na przetestowanie naparów.