Filiżanka kawy jest nieodłącznym elementem Twojego dnia, jednak odkąd dowiedziałaś się, że spodziewasz się dziecka, masz pewne obawy związane z jej obecnością w diecie? Podpowiadamy, czy można pić kawę w ciąży i zdradzamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
Kawa nie jest zła!
Chociaż powszechnie uznaje się, że kobieta spodziewająca się dziecka zdecydowanie powinna zrezygnować z picia kawy, mamy dla Ciebie dobre wiadomości! Jeśli nie istnieją wskazane przez lekarza prowadzącego ciążę żadne przeciwwskazania, nie musisz rozstawać się z ulubionym napojem! Ważne jednak, byś przestrzegała konkretnych zasad. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by cieszyć się doskonały smakiem i aromatem kawy, bez obaw o zdrowie maluszka i własne samopoczucie.
Kofeina w granicach rozsądku
Zastrzeżenia względem tego, czy można pić kawę w ciąży, to obecna w niej kofeina. Eksperci są w tej kwestii zgodni - przyszła mama powinna dzienną dawkę ograniczyć do minimum, a przynajmniej - nie przekraczać 300g na dobę. Zatem - dwie lub trzy niewielkie filiżanki kawy nie powinny być problemem. Zanim jednak sięgniesz po kolejną z nich, warto uświadomić sobie, że kofeinę zawiera nie tylko kawa! Podpowiadamy, jakie popularne produkty także powinnaś ograniczyć - zwłaszcza jeśli masz ochotę na kawę!
Gdzie znajdziesz kofeinę?
Jeśli wydaje Ci się, że kofeinę znajdziesz wyłącznie w kawie i napojach energetycznych, zdecydowanie jesteś w błędzie! Jest obecna także w herbacie, coli, czekoladzie i… ciemnym kakao! Jeśli więc masz ochotę na tabliczkę czekolady, zdecydowanie zrezygnuj z kolejnej filiżanki kawy! Zbyt duża dobowa dawka kofeiny nie tylko negatywnie wpłynie na Twoje samopoczucie, ale przede wszystkim może zakłócić prawidłowy rozwój dziecka na dalszych etapach ciąży.
Jak kofeina wpływa na nienarodzone dziecko?
Zawarta w kawie i innych produktach kofeina nie pozostaje obojętna dla nienarodzonego malucha - właśnie dlatego lekarze apelują o maksymalne ograniczenie jej spożycia. Przenikając bezpośrednio do płynu owodniowego, może stanowić duże obciążenie dla jeszcze niewykształconych narządów.
Alternatywa dla kawy
Jeśli pomimo naszych wskazówek ciągle masz obawy, czy można pić kawę w ciąży, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę. Bez względu jednak na zalecenia możesz znaleźć… aromatyczną alternatywę dla tradycyjnej kawy! Kawa bezkofeinowa nie tylko będzie bezpieczna, ale przede wszystkim - doskonała w smaku! W sytuacji, gdy lekarz nie zdecyduje o przeciwwskazaniach, kawa bezkofeinowa zastąpi Ci dodatkowe filiżanki aromatycznego napoju. Jeśli jednak takie się pojawią - pozwoli Ci beztrosko cieszyć się doskonałym smakiem!