Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez aromatycznej herbaty. Najczęściej wybór pada na liście zalane wodą o odpowiedniej temperaturze dla danego gatunku. By szybko i wygodnie zaparzyć herbatę, warto mieć pod ręką odpowiedni zaparzacz. W ofercie możesz znaleźć wiele różnych modeli wykonanych z odpornych na działanie wysokiej temperatury materiałów. Cechuje je ciekawy design i uniwersalność. Sprawdź, w czym parzyć herbatę!
Rodzaje zaparzaczy do herbaty – przegląd i charakterystyka
Na początku warto określić, czy tym, czego potrzebujesz, jest zaparzacz do kubka, czy dzbanek z zaparzaczem. Mniejsze modele sprawdzą się u osób, które przygotowują herbatę liściastą okazyjnie lub w mniejszych ilościach. Większe dzbanki są odpowiedzią na potrzeby osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez kilku kubków ulubionej herbaty. Zaparzacze do kubka można podzielić ze względu na materiał wykonania:
- Modele metalowe – to jedne z najpopularniejszych rozwiązań. Najczęściej występuje w postaci sitka, które kształtem przypomina nożyczki, ale zamiast ostrzy na końcu znajdują się dwie półkule. Do jednej wsypuje się herbatę, a następnie zamyka drugą i umieszcza w kubku. Drugim rozwiązaniem są metalowe zaparzacze do herbaty z dziurkami w różnych kształtach. Dzięki specjalnej rączce lub łańcuszkowi można je wygodnie wyjąć z kubka. Modele metalowe są nie tylko praktyczne, ale także wytrzymałe i odporne na działanie wysokich temperatur.
- Modele ceramiczne – najbliższe tradycyjnej metodzie parzenia herbaty. Najczęściej można je znaleźć w postaci nakładki na kubek z wieczkiem. Są łatwe w myciu i często dosyć szerokie, dzięki czemu liście mogą odpowiednio się rozwinąć.
- Modele silikonowe – podobne do metalowych, ale wykonane z silikonu. Często występują w wielu fantazyjnych kształtach. Można je znaleźć w formie zwierząt, owoców czy kwiatów. Są stosunkowo tanie. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na to, by miejsce na liście było odpowiednio duże, aby mogły się rozwinąć. Sprawdź, czy zaparzacz do herbaty jest dopuszczony do kontaktu z żywnością.
- Jednorazowe woreczki do parzenia herbaty – to propozycja dla tych, którzy szukają uniwersalnego rozwiązania zarówno do kubka, jak i dzbanka. Są wykonane z cienkiego materiału, przypominającego filtry o kawy lub torebkę z herbatą. Wystarczy wsypać odpowiednią ilość, a po zaparzeniu wyrzucić ją z zawartością. To dobra alternatywa na wyjazdach.
Dzbanki również można podzielić ze względu na materiał, z którego powstają:
- Szklane – tych znajdziesz najwięcej. Mogą mieć postać french pressa (który można również wykorzystać do parzenia kawy) lub przezroczystego dzbanka z metalowym sitkiem. Rączka może być szklana lub wykonana z tworzywa sztucznego. Takie modele są żaroodporne i z powodzeniem można w nich parzyć każdy rodzaj herbaty. Różnią się między sobą również pojemnością. Najczęściej szklany dzbanek z zaparzaczem może pomieścić od 500 do nawet dwóch litrów płynu.
- Ceramiczne – dzbanki ceramiczne cechują się różnymi kształtami i ciekawym designem. Mogą być minimalistyczne lub bogato zdobione; mieć proste linie lub finezyjne kształty. Tego typu produkty najczęściej przypominają dzbanki, w których podaje się popołudniową herbatę w Anglii.
- Kamienne – to klasyczne imbryki, wykonane z gliny kamionkowej z przewagą piasku kwarcowego i skalenia, co zapewnia odporność na działanie wysokich temperatur, pękanie czy uszkodzenia. Wewnątrz umieszcza się koszyczek z liśćmi, a górę przykrywa pokrywką od imbryka.
Ciekawą alternatywą dla tych, którzy lubią zabrać ulubioną herbatę w drogę lub do pracy, będzie butelka z zaparzaczem. Tego typu produkt można wykorzystać również do przygotowywania herbaty na zimno metodą maceracji. Wystarczy zalać liście chłodną wodą, a następnie wstawić butelkę na całą noc do lodówki. Dzięki temu rano możesz cieszyć się doskonałą herbatą w wersji na zimno. Jeżeli zależy Ci na gorącym naparze, wybierz model żaroodporny, do którego można bezpiecznie wlewać gorąca wodę.
Jak wybrać najlepszy zaparzacz do różnych rodzajów herbaty?
Kiedy określisz, jakie rodzaje zaparzaczy będą Ci najbardziej odpowiadać warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim jakość wykonania – jeżeli szukasz dzbanka, koniecznie sprawdź, czy producent wykonał go ze szkła odpornego na działanie wysokich temperatur oraz czy uszko nie będzie się nagrzewać. Każdy model, również ten metalowy czy silikonowy, który umieszcza się w kubku, powinien posiadać oznaczenie, że jest bezpieczny w kontakcie z żywnością. Znaczenie ma także wielkość oczek. Mniejsze modele powinny mieć drobne, gęsto ułożone dziurki, dzięki czemu można uniknąć przedostawaniu się liści do naparu. Dla wielu osób istotna jest też trwałość i łatwe czyszczenie. Szklany zaparzacz do herbaty w przeciwieństwie do metalowego można myć w zmywarce, dzięki czemu świetnie sprawdzi się nie tylko w domu, ale także w kawiarniach czy restauracjach.
Porównanie popularnych modeli zaparzaczy – zalety i wady
Wybór odpowiedniego zaparzacza zależy głównie od indywidualnych potrzeb. Jeżeli uwielbiasz pić napar o każdej porze roku lub przygotowujesz go dla kilku osób, postaw na dzbanek o większej pojemności. Dzięki niemu herbata będzie wolniej stygła, a czas przygotowania naparu dla kilku osób będzie znacznie krótszy. Na codzienne lub sezonowe parzenie warto zaopatrzyć się w mniejszy zaparzacz bądź sitko do herbaty na kubek. Jeżeli lubisz ciekawe rozwiązania, możesz pokusić się o model ze specjalną podstawą, w której umieszcza się podgrzewacz. Dzięki temu napar stale pozostaje ciepły.
Wiele osób narzeka, że po czasie herbata w dzbanku robi się gorzka lub zbyt intensywna. Ciekawą alternatywą dla małych zaparzaczy jest ingenuiTea – mały model z sitkiem. Wystarczy wsypać liście, zalać je wodą i pozostawić do zaparzenia. Herbata wewnątrz może swobodnie się rozwinąć, dzięki czemu powstaje napar. Następnie umieszcza się go na kubku, a herbata przelatuje do naczynia. Fusy pozostają w zaparzaczu. Ten niewielki, praktyczny gadżet możesz znaleźć w kilku różnych wersjach i pojemnościach.