Manualne parzenie kawy przelewowej to dla wielu osób prawdziwy rytuał. To kilka minut, które pozwala się zrelaksować, zatrzymać na chwilę, a jednocześnie wypełnić całą przestrzeń niepowtarzalnym aromatem. Najprostszym sposobem jest użycie drippera, do którego wkłada się papierowy filtr, a następnie przelewa wodą zmielone ziarna. Tak przygotowany napój jest bogaty w smak, a sam proces parzenia daje wiele możliwości personalizacji. Sprawdź, co warto mieć pod ręką i jak przygotować idealny napar.
Dripper do kawy - czym tak właściwie jest?
Dripper to lejek do kawy – stożek ze ściętym dołem, który można postawić na dzbanku lub kubku. Najczęściej z jednej strony ma zamontowane uszko, które ułatwia zakładanie i zdejmowanie elementu. Drip najczęściej jest wykonany z tworzywa sztucznego lub ceramiki. Do wnętrza wkłada się papierowy filtr. Powstał głównie ze względu na wygodę – z czasem ludzie zaczęli narzekać na fusy pływające w naparze. Pierwszy dripper powstał już w 1908 roku. Stworzyła go Melitta Bentz – gospodyni domowa, która chciała uzyskać jak najlepszy smak kawy. Wzięła mosiężny dzbanek, w którym zrobiła dziurki, a następnie włożyła do środka kartkę. Dwa lata później powstał okrągły filtr. W 1937 roku marka Melitta wprowadziła na rynek filtry stożkowe, a w połowie lat 90. powstał dripper ceramiczny. Obecnie doskonale sprawdza się jako alternatywa dla dużych ekspresów. Jest lekki, poręczny, wygodny i praktyczny zarówno w domu, jak i w kawiarni. W latach 80. powstaje autorski dripper marki Hario, początkowo niedoceniany, dzisiaj uwielbiany. W sklepach znajdziesz również dripper plastikowy od takich marek jak Hario czy Kinto. Wybór dripperów jest ogromny - możesz wybierać między różnymi rozmiarami, materiał, z którego są wykonane i kolorami!
Parzenie kawy w dripie krok po kroku
By przygotować napar, potrzebny będzie oczywiście zaparzacz do kawy dripper. Może być plastikowy, ceramiczny, stalowy lub szklany. Od Ciebie zależy, jaki model wybierzesz. Może być wewnątrz całkowicie gładki lub mieć specjalną strukturę jak na przykład dripper Hario V60 czy Cripper Clever. Rolą tych wypustek jest wprawienie wody w ruch wirowy, dzięki czemu przelewa się wolniej. Potrzebny jest również filtr papierowy, który zatrzymuje nie tylko zmielone ziarna, ale także pył, dzięki czemu napój jest idealnie klarowny i nic nie zakłóca przyjemności picia. Rozmiar filtra trzeba dopasować do wielkości lejka. Niezbędny będzie także młynek do kawy. Może być elektryczny lub ręczny, ale ważne, by miał możliwość regulacji stopnia zmielenia ziaren. Do dripa najlepiej wybrać średnie mielenie. Dzięki temu powierzchnia kontaktu z wodą będzie większa, a napar mocniejszy i bardziej aromatyczny. Kawa do drippera w naszym sklepie ma oznaczenie lejka. Dzięki temu możesz wybrać najlepsze ziarna, dedykowane do konkretnej metody. Jeżeli masz już dripper, kawę i filtry, to warto również wyposażyć się w czajniczek z długą, wąską szyjką. Dzięki niemu znacznie łatwiej nalać wody cienkim strumieniem. Warto również mieć pod ręką ulubiony dzbanek lub kubek, do którego przeleje się kawa.
Jak zaparzyć kawę?
- Zagotuj wodę (idealnie, gdy ma ok 95°C), umieść drip na kubku i włóż filtr,
- Przelej filtr gorącą wodą – dzięki temu rozgrzejesz naczynie i usuniesz z filtra resztki celulozy, które w połączeniu z kawą tworzą papierowy posmak,
- Wylej wodę z naczynia,
- Wykonaj mielenie kawy do dripa,
- Wsyp do filtra świeżo zmielone ziarna – tutaj może przydać się waga, proporcjami wyjściowymi może być ok. 2 g kawy na 400 ml wody,
- Delikatnym strumieniem, okrężnymi ruchami zalej kawę do poziomu, w którym fusy będą przykryte. To pozwoli na otwarcie się ziaren,
- Dolej kolejne 200 ml wody, powolnym ruchem, zaczynając od środka.
- Po koło 20 sekundach dolej kolejne 100 ml wody,
- Powtórz poprzedni krok, dolewając resztę wody,
Po około 2,5-3 minutach napar powinien być gotowy. Zamieszaj całość i odczekaj chwilę, by nieco ostygł. Tak zaparzona kawa jest klarowna i aromatyczna; świetnie pobudzi z rana czy w ciągu dnia. Może być również bazą do dalszego wykorzystania – możesz dodać do niej kilka kostek lodu lub odrobinę mleka.
Kawa drip - jak smakuje?
Kawa z dripa jest lekka w smaku, wyraźnie mniej skoncentrowana niż espresso, przypomina nieco americano. W zależności od rodzaju ziaren, alternatywne metody parzenia pozwalają wydobyć owocowe i słodkie nuty. Warto pamiętać, że na smak wpływa również stopień zmielenia ziaren – uniwersalnie mielona kawa nie będzie tak smaczna, jak ta z segmentu speciality. Najlepiej smakują ziarna, które po wypaleniu odpoczywały około 2 tygodni. W tym czasie kawa wydziela dwutlenek węgla, który hamuje proces parzenia, czego efektem jest płaski smak naparu. Odczekanie sprawi, że wydobędziesz maksimum aromatu z kawy.
Dripper jest małym, poręcznym i praktycznym gadżetem. To świetna alternatywa dla osób, które szukają intensywnego, pełnego smaku kawy, ale nie chcą wydawać dużych kwot na ekspres ciśnieniowy. Przygotowane naparu jest proste i sprawia wiele przyjemności. Odpowiednio dobrana kawa do dripa z pewnością sprawdzi się o każdej porze dnia. Znajdź swoje ulubione ziarna! Nie bój się eksperymentować – zmieniaj ilość wsypanej kawy, ciesz się z procesu parzenia, który może stać się prawdziwym rytuałem!