CoffeeLove
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak przygotować cold brew?

blog CoffeeLove
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

W upalne dni zwykle rezygnujemy z gorących napojów, a w kubkach królują kawy i herbaty z lodem. Takie propozycje idealnie sprawdzają się, kiedy za oknem jest gorąco, a Ty masz ochotę na coś innego do picia niż woda. Jeżeli lubisz smak kawy lub herbaty, koniecznie spróbuj tych macerowanych na zimno! Sprawdź, jaka kawa do cold brew będzie najlepsza i jak przygotować pyszne, aromatyczne napoje!

Cold brew - co to i jak je przygotować?

Cold brew to napój kawowy, który powstaje w wyniku wielogodzinnego namaczania zmielonych ziaren w zimnej wodzie. Proces ten nazywa się macerowaniem lub tłoczeniem na zimno. Cold brew wywodzi się z Japonii, prawdopodobnie była już znana w XVII wieku. W Polsce od kilku lat stanowi alternatywę dla gorącej kawy w upalne dni. Przygotowany w ten sposób napój przyjemnie orzeźwia, a jednocześnie pobudza i zachowuje wszystkie właściwości. Cold brew coffee przypadnie do gustu tym, którzy lubią mocny smak i szukają ochłodzenia. To doskonała alternatywa dla ice americano. Cold brew może być również kawową bazą do innych napojów – dobrze smakuje z odrobiną mleka, tonikiem czy innymi dodatkami. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji.

Obecnie cold brew można znaleźć w dużych sklepach, zamknięte w butelkach lub puszkach „to go”. Sporo kawiarni, zarówno tych sieciówkowych, jak i speciality przygotowuje je samodzielnie. Możesz również „zaparzyć” kawę w domu. Samo przygotowanie jest bardzo proste – wystarczy naczynie o pojemności 1 litra, zmielone ziarna i woda. Odmierzoną ilość trzeba wsypać, zalać i odstawić na całą noc do lodówki (około 10-12 godzin). Rano napój wystarczy wyjąć z lodówki i już!

Jak zrobić cold brew w domu  - lista potrzebnych rzeczy

Na cold brew przepis jest prosty, ale wymaga użycia kilku ważnych rzeczy. Po pierwsze dobrej jakości kawa – ziarna zmielone uniwersalnie, które znajdziesz w dużych sklepach, nie będą smakować dobrze. Napój będzie przypominał kawę, która stała już kilka godzin na blacie i zdążyła ostygnąć. Smak będzie płaski i wielu osobom nie przypadnie do gustu. Najlepiej sprawdzi się jasno palona, świeżo zmielona na średnio lub grubo kawa z segmentu speciality, przeznaczona do parzenia przez papierowy filtr. Takie ziarna oddadzą wodzie wszystkie swoje walory smakowe, a nuty cytrusowe, owocowe czy czekoladowe będą wyraźnie wyczuwalne. Warto celować w ziarna, które pochodzą z Kenii, Etiopii, Burundi czy Kolumbii. Większość z nich cechuje się lekkim, orzeźwiającym smakiem, dlatego idealnie sprawdzają się na lato. Cold brew jest pozbawiona goryczki. Niezbędny będzie również młynek z opcją zmiany grubości mielenia. Jeżeli go nie masz i nie chcesz inwestować, możesz zamówić już zmieloną kawę speciality w naszym sklepie. Potrzebne będzie również naczynie, najlepiej o pojemności około litra. Możesz kupić specjalną butelkę, ale na początek dobrze sprawdzi się, dzbanek do french pressa lub zwykły, dobrze umyty słoik. Warto mieć pod ręką również wagę, bo proporcje mają znaczenie, szczególnie na początku Twojej kawowej przygody.

Ustaw naczynie na wadze, wytaruj ją i odmierz około 70 g zmielonej dość grubo kawy. Następnie zalewamy ją litrem zimnej wody. Warto postawić na filtrowaną – zwykła woda z kranu o dużej zawartości minerałów może negatywnie wpłynąć na smak napoju. Całość trzeba wymieszać i przykryć folią, pokrywką lub talerzem, a następnie wstawić do lodówki. Zazwyczaj macerowanie trwa około 10 h – można je wydłużyć lub skrócić. Im dłużej będzie trwało, tym kawa będzie „cięższa” w smaku. Jeżeli napój będzie za mocny lub za słaby, możesz przy kolejnych „parzeniach” zmniejszyć proporcje kawy do wody. Po wyjęciu brew cold z lodówki, warto przed podaniem przelać ją przez filtr do dripa czy chemexa, dzięki czemu napój będzie klarowny, a także jeszcze lepszy w smaku. Butelki przeznaczone do przygotowania cold brew mają najczęściej filtrujący wkład, dzięki czemu Twój napój będzie od razu przefiltrowany!

Cold brew można pić solo, prosto z lodówki lub z dodatkiem kostek lodu. Co ciekawe, na takiej bazie można przygotować również drinki! Doskonałym połączeniem, idealnym na lato jest kawa i rum. Cold brew z odrobiną tego alkoholu, lodem, miodem, wodą gazowaną i solą wędzoną da Tango Nuevo. Z kolei wermut i bitter pozwoli stworzyć Cold Brew Negroni. Bezalkoholowe alternatywy świetnie się sprawdzą na co dzień, na przykład jako zamiennik mlecznej kawy. Do cold brew doskonale pasują świeże owoce, zarówno te sezonowe, jak i cytrusy. Można je pokroić w plastry lub wycisnąć sok. Dobrze łączy się również z miętą, a także przyprawami, jak cynamon czy anyż gwiaździsty. Smak podbije też miód lub syrop klonowy. Wiele osób lubi dodatek jabłka - apple cold brew także jest propozycją, którą warto spróbować!

Cold brew z herbaty i cascary – alternatywy dla kawy

Nie każdy lubi smak kawy, dlatego warto otworzyć się również na cold brew tea lub spróbować smaku cascary. Wszystkie napoje przygotowane na zimno warto wypróbować! Z pewnością któryś z nich Ci zasmakuje! Cascara to suszone wiśnie kawowca, czyli jego skórka, która jest produktem powstającym w trakcie obróbki ziaren. Następnie pozostawia się ją do wysuszenia na słońcu, zbiera i pakuje. Z powodzeniem można ją zaparzyć jak herbatę, a także macerować na zimno. Jest intensywnie owocowa w smaku, kwaskowa i ma niewielką zawartość kofeiny. Napar przypomina w smaku nieco polski kompot – dominują w niej słodkie nuty i jest doskonałą bazą do lemoniad. Można ją również pić solo z lodem, jako alternatywę dla kawy, herbaty czy owocowych soków. Cold brew z cascary przygotowuje się tak samo, jak w przypadku ziaren kawy.

Herbata cold brew to kolejna propozycja, którą warto wypróbować. Czas macerowania będzie się różnił w zależności od rodzaju suszu. Proporcje powinny być dwukrotnie większe niż w przypadku tradycyjnego parzenia. Na litrowy dzbanek przypada około 20-30 gramów suszu. Herbaty zielone czy białe wystarczy macerować kilka godzin. Z kolei owocowe czy ziołowe powinny spędzić w lodówce nawet dobę. Herbata oolong, chai tea i rooibos powinna być zalana zimną wodą, najlepiej wcześniej przegotowaną i wystudzoną lub z butelki. Na zimno można również przygotować matchę. Cold brew matcha powstaje poprzez zmieszanie proszku z zimną wodą w naczyniu. Następnie trzeba nim kilkukrotnie potrząsnąć, by substancja dobrze się rozpuściła. Wystarczy przelać matche do szklanki z lodem i już! Nie musisz czekać kilkanaście godzin!

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium