CoffeeLove
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak parzyć herbatę? Najczęstsze błędy podczas parzenia herbaty

blog CoffeeLove
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Zaparzanie herbaty jest dla wielu osób prawdziwym rytuałem. Każdy rodzaj naparu trzeba przygotować zgodnie z zaleceniami, dzięki czemu napar będzie odpowiednio intensywny i aromatyczny, ale nie gorzki i cierpki. Poznaj najczęstsze błędy popełniane przy parzeniu i sprawdź, jak ich sprytnie uniknąć, by każda chwila spędzona z kubkiem ulubionej herbaty była wyjątkowa.

Najczęstsze błędy podczas parzenia herbaty i jak ich unikać

Zanim zaparzysz herbatę, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości zaparzacz lub dzbanek oraz dowiedzieć się, jak parzyć zieloną herbatę lub inny jej rodzaj. Najtańsze plastikowe modele mogą nie tylko się odkształcać, ale także pogarszać smak naparu. Warto postawić na produkt, który można umieścić w kubku lub na nim. Można również wykorzystać zaparzacz typu french press lub dedykowany dzbanek z sitkiem wykonany z żaroodpornego szkła. Tak parzona herbata z pewnością będzie znacznie smaczniejsza niż wersja ekspresowa z torebki.

Parząc herbatę, koniecznie zwróć uwagę na czas parzenia i temperaturę wody. Wiele osób zalewa liście wrzątkiem i pozostawia do ostygnięcia. To najczęściej popełniane błędy. Zanim zaparzysz herbatę, sprawdź, ile stopni powinna mieć woda. Jeżeli zalejesz wrzątkiem zielone liście, całkowicie pozbawisz ich właściwości prozdrowotnych. Zbyt chłodna woda spowoduje, że herbata się nie zaparzy. Czas parzenia również różni się od gatunku. Pamiętaj, że po około trzech minutach od zalania wodą liści, zaczyna wydzielać się teanina, która neutralizuje działanie teiny. Sprawdź również, jak przechowywać herbatę. Warto po zakupie przesypać ją do szczelnego pojemnika. Przechowywanie w torebce spowoduje, że zwietrzeje, a jej niepowtarzalny aromat się ulotni.

Znaczenie ma również jakość samej herbaty oraz ilość użytego suszu. Najlepsze proporcje dotyczące stosunku ilości liści do wody w odpowiedniej temperaturze i długości parzenia znajdziesz na opakowaniu. Warto przestrzegać tych wytycznych. Jeżeli uznasz, że herbata jest za mocna lub za słaba możesz wydłużyć bądź skrócić okres parzenia, a także poeksperymentować z ilością wsypanych liści. Warto też pamiętać, że niektóre herbaty można parzyć nawet 2-3 razy.

Optymalna temperatura i czas parzenia różnych rodzajów herbaty

Czas parzenia herbaty i temperatura wody, w której liście najlepiej się rozwijają, różnią się od gatunku. Znaczenie ma również zaparzacz do herbaty – ważne, by był zawsze czysty, a także przeznaczony do kontaktu żywnością. Wybór różnego rodzaju dzbanków i gadżetów jest tak duży, że z pewnością znajdziesz model, który przypadnie Ci do gustu. Jeżeli chcesz podziwiać intensywny kolor niebieskiej lub czerwonej herbaty, wybierz przezroczyste, szklane warianty. Jeżeli zależy Ci na szybkim przygotowaniu naparu, postaw na french press z uszkiem z tworzywa sztucznego. Sprawdź, jak parzyć herbatę, by była doskonała!

  • Herbata czarna – parzenie powinno trwać od 1 do 1,5 minuty, w temperaturze 95 – 100 stopni. Im dłużej będzie trwał proces, tym bardziej gorzki smak uzyskasz.
  • Herbata zielonaparzenie herbaty powinno trwać do trzech minut w 70° – 80°C. Są jednak gatunki, którym wystarczy 1 lub 2 minuty w temperaturze 65 – 75°C. Warto więc sprawdzić, jakie zalecenia producent przygotował dla tej konkretnej herbaty, gdyż odmian zielonej jest naprawdę sporo!
  • Herbata biała – to najdelikatniejsza z herbat, dlatego zwykle parzy się ją w temperaturze 75° – 90°C. Pierwsze parzenie herbaty powinno trwać od 1 do maksymalnie 3 minut. Z kolei drugie można przeciągnąć nawet do 10.
  • Rooibos - 95 – 100°C i 5 minut wystarczy do uzyskania aromatycznego naparu.
  • Herbata czerwona – najlepiej parzy się w 90°C, przez 2-4 minuty.
  • Herbata żółta – to najrzadziej spotykany gatunek, parzy się ją w temperaturze 80-85°C, 1-3 minut.
  • Herbata niebieska – niebieska odmiana swój aromat i przepiękny kolor odda po zalaniu wodą w temperaturze 90°C, od 1 do 4 minut.
  • Yerba mate – to napar, który najlepiej parzyć w temperaturze 70 – 80°C. Czas parzenia zależy od preferencji, im dłużej, tym jest mocniejsza, ciemniejsza i bardziej gorzka.
  • Matcha – rytuał parzenia matchy wygląda nieco inaczej, niż w przypadku pozostałych herbat. Proszek wsypuje się do miski, a następnie zalewa 100 ml wody o temperaturze około 80 stopni. Szybkimi, energicznymi ruchami chasenem (bambusową, małą trzepaczką) lub spieniaczem do mleka, miesza się napój, aż na jego górze powstanie pianka. Wystarczy uzupełnić wodę, zgodnie z preferencjami smakowymi. Można również dodać mleko.

Jak prawidłowo parzyć herbatę – krok po kroku

By herbata rzeczywiście smakowała dobrze, warto pamiętać o przestrzeganiu czasu parzenia, odpowiedniej temperaturze wody, a także dobrej jakości liści. Jeżeli wybierzesz niskogatunkowy susz, nawet poprawne parzenie nie uratuje smaku. Przed zakupem warto sprawdzić, skąd pochodzi dany produkt i jakie nuty smakowe w nim dominują. Jeżeli chcesz wznieść parzenie herbaty na wyższy level – zaopatrz się w dedykowane produkty. Dzięki nim przygotowanie będzie łatwiejsze, przyjemniejsze, a także znacznie prostsze. Duży zaparzacz do herbaty z sitkiem sprawdzi się osobom, które przygotowują napar dla kilku osób. To także dobre rozwiązanie do miejsc komercyjnych – hoteli, restauracji, kawiarni czy herbaciarni. Mniejsze modele idealnie pasują na kubki!

Warto pamiętać, że w gorące dni napary doskonale chłodzą organizm, a jednocześnie zapobiegają odwodnieniu. Herbata - parzenie na zimno może odbywać się w nocy poprzez macerowanie. Wystarczy zalać liście chłodną wodą i pozostawić w lodówce na kilka godzin. Warto wiedzieć, że najlepsza do zaparzania jest woda miękka – tutaj świetnie sprawdzi się filtrowana. Tak parzona herbata z pewnością zaskoczy Cię smakiem i aromatem!

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium