CoffeeLove
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Kawa w domu - kawiarka w akcji

blog CoffeeLove
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Kawa w domu też jest dobra!

Tak tak, w domu możecie zaparzyć równie smaczną kawę jaką dostajecie w kawiarniach. Jeśli macie w domu ekspres kolbowy, wystarczy dobrze opanować podstawy espresso, o czym niedługo na blogu CoffeeLove.
Jeżeli gustujecie w kawach przelewowych, różnego rodzaju alternatywie - macie prawie nieskończone możliwości. Ten temat też będziemy zgłębiać.
Inne opcje to na przykład kawiarka, french press czy ekspres przelewowy. Wszystkie te sposoby na kawę wymagają odrobiny wiedzy, praktyki i dobrej kawy ziarnistej. Efekty za tym idące są zdumiewające.
Niedoświadczony barista, albo taki „bez powołania” nie jest w stanie zrobić Wam tak dobrej kawy, którą sami możecie przygotować w domowych warunkach dysponując właściwym, niedrogim sprzętem i uzbrojeni w wiedzę.

Dzisiaj zajmiemy się włoską kawiarką

To od lat jeden z najprostszych i jednocześnie najpopularniejszych sposobów na wyśmienitą kawę.
Kawiarkę nazywamy też moką, kafetierką… ale bez względu na nazwy jakich używamy, wszyscy doskonale wiemy o czym mowa.
Tradycyjny włoski „domowy ekspres”, jak określają to urządzenie w wielu krajach, ma długą historię. Zasada jego działania pozostaje jednak niezmienna od samego początku. 

Od początku czyli od kiedy?

Bialetti

Historia kawiarki sięga 1933 roku, kiedy Luigi di Ponti opatentował jej wynalezienie. Produkcji podjął się natychmiast wąsaty mechanik z Piedmont, Alfonso Bialetti.
Wykonany z aluminium ekspres „Moka Express” stał się wkrótce jednym z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych urządzeń kuchennych.
Legenda głosi, że kawiarka powstała w oparciu o inspirację dawnymi pralkami, gdzie wykorzystywane było źródło ciepła do podgrzania wody z detergentem, która następnie pod wpływem uzyskanego ciśnienia wylatywała z rurki skierowanej na brudne ubrania.
Podobieństwo działania moki polega na tym, że podgrzana woda pod wpływem ciśnienia przedostaje się przez zmieloną kawę umieszczoną w koszyczku i transportowana ciśnieniem w górę wypływa jako zaparzony już napój przez specjalną rurkę, przypominającą trochę komin.
Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych filtrów - woda po przedostaniu się przez kawę w koszyczku z sitkiem nie ma już kontaktu z fusami.

Czar tego, co minione

Czarująca, ośmiokątna klasyczna moka jest wynalazkiem docenionym również z perspektywy designu. Dziś kojarzy nam się z urokiem tego, co minione. Przez lata pozostawała jednak jednym z najbardziej rozpoznawalnych kształtów wśród urządzeń kuchennych, konkurując pod względem popularności jedynie z Chemexem. Oba zaparzacze zostały docenione jako ikony designu i znajdziesz je np. w Cooper-Hewitt, National Design Museum w Nowym Jorku.

Poprzez użycie aluminium jako materiału, z którego została wykonana kawiarka, przyczyniła ona się do szybkiego wzrostu popularności tego surowca w produkcji wyposażenia domów. Dziś trudno to sobie wyobrazić, ale 90 lat temu aluminium nie było aż tak popularne… Współczesne modele wykonywana są również ze stali nierdzewnej, w tym stali klasy 18/8, co umożliwiło używanie kawiarki na płycie indukcyjnej.
Klasyczny kształt kawiarki jest wciąż lubiany i stosowany. Pojawiły się również nowe pomysły na jej wygląd, co dało pole do popisu wielu designerom zatrudnianym przez dziesiątki firm produkujących dzisiaj kawiarki.

Bialetti niezmiennie pozostaje firmą najbardziej rozpoznawalną, ale ma wielu konkurentów, których historia sięga również pierwszej połowy XX. wieku.
Możemy do woli wybierać w kształtach, kolorach… I naczęściej będzie to doskonały wybór.
Pamiętać jednak trzeba o regularnej wymianie uszczelek. To przedłuży życie kawiarki, a wiąże się z naprawdę niewielkim wydatkiem.

Kawa w domu

Z jednym nie sposób się nie zgodzić: kawiarka przyczyniła się do rewolucji w sposobie parzenia kawy w domu. Od chwili jej wynalezienia kawę zaparzoną za pomocą ciśnienia możemy wypić bez potrzeby inwestowania w drogie elektryczne urządzenia. Ciśnienie w ekspresach kolbowych na poziomie 9 barów zaparza kawę inaczej - espresso jest dużo bardziej esencjonalne niż z kawiarki. Ale pomimo tego kawiarka wciąż jest doskonałym sposobem na świetną kawę, szczególnie kiedy lubimy większą ilość niż nawet podwójne espresso. Możemy też na bazie kawy z kawiarki zrobić doskonałą kawę z mlekiem!

Moka w akcji

Kawiarka składa się z trzech głównych elementów:

  • dolnego zbiornika na wodę
  • koszyczka na zmieloną kawę
  • górnego zbiornika na zaparzoną kawę

Proces zaparzenia kawy jest banalnie prosty!

  1. Zagotuj wodę w czajniku i odczekaj chwilę. Minuta wystarczy. Napełnij dolny zbiornik kawiarki wodą nie przekraczając poziomu zaworu - reguluje on ciśnienie podczas parzenia, dlatego nie możemy zakryć go wodą. Użycie zimnej wody powoduje, że kawiarka nagrzewa się i utrzymuje wysoką temperaturę przez ok 5 minut do momentu zagotowania wody. W tym czasie gorące ścianki kawiarki i koszyczek, w którym jest kawa wpływają na jej smak - jest bardziej metaliczny i mniej esencjonalny.
  2. Wsyp zmieloną kawę do koszyczka - powinna sięgać jego krawędzi, ważne jest, żeby nie ubijać kawy. Jeżeli lubisz mniej intensywną kawę, użyj jej trochę mniej - warto eksperymentować, nie tylko odkryjesz idealną dla siebie proporcję, będziesz miał przy tym mnóstwo frajdy.
  3. Koszyczek z kawą włóż do dolnej części kawiarki, w której jest już woda.
  4. Oczyść krawędzie kawiarki, a następnie do dolnej części kawiarki przykręć górną (oczyszczenie jest bardzo ważne ponieważ ma ogromny wpływ na proces ekstrakcji - drobinki kawy na krawędziach kawiarki spowodują, że nie wytworzy się odpowiednie ciśnienie). Skręcając dwa zbiorniki kawiarki trzymaj kawiarkę za korpus, staraj się nie przytrzymywać rączki kawiarki (grozi to jej pęknięciem).
  5. Jeśli używasz palnika gazowego, ustaw kawiarkę tak, żeby ogień dotykał jej spodu, nie bocznych ścianek. Pamiętaj też, żeby ustawić ją nad źródłem ciepła tak, aby rączka kawiarki była poza jego działaniem.
  6. Wkrótce usłyszysz charakterystyczne bulgotanie - sygnał, że kawa jest prawie gotowa. Wyłącz palnik, zaparzona kawa przeleje się do górnego zbiornika do końca pod wpływem już wytworzonego ciśnienia.
  7. Zdejmij kawiarkę z palnika i przelej napar do filiżanek. Kawa pozostawiona w gorącej kawiarce wciąż będzie podlegała procesowi parzenia - nabierze nieprzyjemnej goryczy.

Kawa przygotowana tą metodą jest przyjemnie esencjonalna. Możesz dolać do niej ciepłą wodę jeśli lubisz mniej intensywny smak. Możesz dodać też mleko.

Jeśli lubisz spienione mleko i kawę typu cappuccino czy latte, możesz spienić mleko w specjalnym urządzeniu, np: Bialetti Cappuccinatore, albo podobnym.
Możesz też zwyczajnie podgrzać mleko w dzbanku albo rondlu i spienić ja na pomocą french pressa, dynamicznie poruszając tłokiem w dzbanku napełniony podgrzanym mlekiem.

Idealna kawa gotowa!

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter - 20 zł rabatu na pierwsze zakupy od 199 zł
sssss
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium