Osoby u których ciśnieniomierz wskazuje niskie wartości mogą usłyszeć od lekarzy, że mają się z czego cieszyć – unikają wszystkich, potencjalnie niebezpiecznych, skutków nadciśnienia. Niestety, co dzień mogą zmagać się z ospałością, sennością, zawrotami głowy, szybką utratą koncentracji, co uprzykrza życie i przeszkadza w funkcjonowaniu w domu i pracy. Też masz niskie ciśnienie? Podpowiadamy, jak je podnieść w zdrowy sposób w domu.

" />
CoffeeLove
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu
blog CoffeeLove
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Osoby u których ciśnieniomierz wskazuje niskie wartości mogą usłyszeć od lekarzy, że mają się z czego cieszyć – unikają wszystkich, potencjalnie niebezpiecznych, skutków nadciśnienia. Niestety, co dzień mogą zmagać się z ospałością, sennością, zawrotami głowy, szybką utratą koncentracji, co uprzykrza życie i przeszkadza w funkcjonowaniu w domu i pracy. Też masz niskie ciśnienie? Podpowiadamy, jak je podnieść w zdrowy sposób w domu.

Szybki efekt – filiżanka kawy

Kofeina jest bardzo pożądana przez osoby, które już wiedzą jak podnieść ciśnienie. Bogata z nią kawa pobudzi i podniesie wartość ciśnienia tętniczego krwi. Efekt nie jest długotrwały, ale 2-3 godziny bywają wystarczające, żeby dokończyć pracę, skupić się na projekcie i spokojnie funkcjonować. Można więc sterować pobudzeniem i samopoczuciem wtedy, kiedy jest to potrzebne. Największą różnicę zauważą osoby, które nie piją na co dzień dużych ilości kawy, jednak nawet jej smakosze docenią możliwość szybkiej poprawy samopoczucia. Warto pamiętać, że kawa kawie nie jest równa: są gatunki, rodzaje kawy oraz sposób palenia, które pozwalają uzyskać podwyższenie ciśnienia u osób tego potrzebujących; inne, łagodniejsze, o mniejszej zawartości kofeiny mogą być z powodzeniem wybierane przez osoby z normalnym oraz nieznacznie podwyższonym ciśnieniem.

Którą kawę wybrać żeby podnieść ciśnienie?

Warto zapamiętać, że robusta podnosi ciśnienie bardziej niż arabika ponieważ ma więcej kofeiny. Spróbuj więc stuprocentowe robusty żeby uzyskać najmocniejszy efekt.
Robusta często jednak nie odpowiada smakiem wielu osobom, które nie lubią szczególniej jej zdecydowanie gorzkawego charakteru. Są jednak wśród tych kaw takie, które wyróżniają się niespotykaną jakością, a ich smak ma wyraźnie słodkawy charakter.

Spróbuj więc na przykład kawy z palarni Braci Ziółkowskich - Robusta Twongere, lub Muhabura Robusta.

Jeśli lubisz charakter arabiki, sprawdź mieszankę 50/50 "Pół na pół" lub Polo Kotka z palarni Coffee Hunter, gdzie robusta stanowi 40%.

Warto też wiedzieć, że kawy zaparzane przez papierowy filtr w ekspresie przelewowym lub w zapfrzaczach typu Chemex czy w podobnych dripperach, mają większą zawartość kofeiny niż kawa przygotowana w ekspresie ciśnieniowym. Ma to związek z czasem ekstrakcji - w chemexie zaparzanie trwa ok 4 minut, w ekspresie przelewowym podobnie, podczas gdy w ciśnieniowym jest to ok 30 sekund.

 

Odpowiednie nawodnienie może podnieść niskie ciśnienie

To obowiązkowy punkt u wszystkich, ale szczególnie u niskociśnieniowców jest to bardzo ważne. 2 litry płynów dziennie powinno być nawykiem, który zapewnia lepsze samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. Poza wspomnianą kawą warto pamiętać o piciu wody i niesłodzonych soków oraz naparów.

Poćwicz trochę!

Ruch doskonale wpływa na samopoczucie – w tym na podniesienie ciśnienia! Opłaca się przewalczyć poczucie zmęczenia i iść na spacer lub poćwiczyć. Kiedy serce bije szybciej, także i krew przyspiesza, co daje podwyższenie ciśnienia. Aktywność fizyczna często pomaga w podobny sposób jak kawa – kilka pajacyków, przysiadów i wymachów rękami i nogami zadziała od razu, ale warto wyrobić sobie nawyk regularnych ćwiczeń

Sięgnij po zioła i przyprawy

Doceń moc roślin. Wiele z nich działa bardzo skutecznie na organizm, regulując różnego rodzaju procesy. Nie inaczej jest z wpływem na ciśnienie tętnicze. Warto dodać do swoich potraw zioła: tymianek, rozmaryn, a także bazylię, miętę pieprzową, majeranek, berberys, bylicę. Bardzo dobrym sposobem korzystania z dobrodziejstw tych ziół jest picie naparów z suszu.

Dodaj szczyptę soli

Jest to rada, która odnosi się wyłącznie dla osób o niskim ciśnieniu, ale w dobrym zdrowiu. Zwiększone stężenie elektrolitów pozwala utrzymać ciśnienie krwi na wyższym poziomie. Z tego względu można użyć odrobinę więcej soli, dodać ją do potraw lub napojów. Warto też dodać do diety produkty bogate w sód i potas, na przykład banany, kakao, orzechy, ryby oraz ziemniaki.

 

Komentarze do wpisu (1)

19 lutego 2023

Czy ciśnienie 108/71/86 jest dobre czy może zbyt niskie

Newsletter - 20 zł rabatu na pierwsze zakupy od 199 zł
sssss
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium